Beltaine

Pojďme se společně podívat, jak oslavit Beltaine.

Jiné názvy: Beltane, Beltine, Bealtaine, May day, Giamonios, Rudemas, Filipojakubská noc, Valpuržina noc, Cyntefyn
Kdy: noc z 30.4. na 1.5.
Symboly: květiny, májka, barevné stužky, falus, yoni, oheň, morana, košík, svíčky
Pokrmy: koláčky a sušenky z ovsa, chléb, domácí med z květin a pokrmy z něj, čaje zejména bylinné, ovocné a zeleninové saláty, chřest, vejce, ovocné limonády, jahody, třešně, víno
Bylinky: máta, tymián, rozmarýn, pelyněk, levandule, růže, andělika, pampeliška, sedmikráska, fialky, dub, hloh, břečťan, šeřík, měsíček, jetel, trnka, jeřáb, vše co kvete
Kameny: sluneční kámen, karneol, jantar, aventurín, bloodstone, emerald, malachit, tygří oko, růženín, safír, akvamarín, měsíční kámen, fluorit, rodonit
Barvy: růžová, červená, bílá, zlatá, žlutá, zelená, stříbrná, fialová
Božstvo: Persefona, Demeter, Pan, Diana, Venuše, Flora, Afrodita, Freya, Danu, Rhiannon, Odin, Gernunnos, Lada, Trojná Bohyně, Rohatý Bůh

Beltaine, jeden z nejoblíběnějších pohanských svátků, je zasvěcen lásce, touze a sexualitě. Jelikož v tuto noc je slavena zejména láska a plodnost, lidé se sházeli, pálili vše staré, co již nesloužilo a zasazovali semínka všeho nového. V tuto magickou noc se Bůh spojí s Bohyní a v nejvyšší sexuální a životní síle založí nový život.

Beltaine je sabat plný radosti, tance a ohňů. Naši milovaní předkové v tento magický den tančili a skákali přes oheň, scházeli se na bujarých oslavách a pod rouškou noci se uchylovali do polí a pastvin, kde se milenci, stejně jako Bůh a Bohyně, nechávali unést touhou a láskou. Též bylo tradicí, že v tuto magickou noc neplatily žádné závazky a lidé se oddávali sexu i s jinými parnery. Pokud svou touhou v tento den splodili potomky, brali je jako dar od Bohyně, jelikož často nevěděli, kdo je biologickým otcem dítěte. 
Též se v tomto období chodilo na sběr bylinek, protože se traduje, že i ony jsou ve své plné síle. 
U ohňů se také stavěla májka (symbolizovala falus), kolem které se tančilo. Májka byla často zdobena stuhami (červené – Bohyně – a bílé – Bůh – barvy) a květinami a byl na ní přidělán věnec (symbol yoni). Věnce se pletly z kvítí a též se vhazovali do potůčku a řek. Při pletení ženy myslely na všechna přání, která chtějí splnit. Vhozením do vody odevzdaly dar matce přírodě a nechaly své touhy, aby byly vyslyšeny. 

Z tohoto sabatu vznily dnešní „čarodějnice“. Proč se začaly ženy (čarodějky) zrovna 30.4. symbolicky upalovat? Oslavy Beltainu byly opravdu velmi divoké a necudné, což se samozřejmě církvi nelíbilo. Ženy byly označené za osoby, které podněcují všechny hříšné myšlenky, a proto je třeba je jednoduše upálit, aby trpěli za své hříchy a nevhodné chování. 

My v období tohoto svátku symbolicky pálíme ohěň, do které často vhazujeme Moranu nebo papírky s věcmi, které již ve svých životech nechceme. Velmi rádi také zdobíme oltáře a byt tématickými věcmi. Samozřejmě se snažíme i utvrdit naše manželství a podporujeme společnou lásku a touhu. 

Co jsou vhodné aktivity při oslavách Beltainu?
1) Zapálení ohně venku nebo alespoň svíčky u sebe doma.
2) Tanec a zpěv
3) Ranní procházka v rose. Můžete rosou omýt i obličej, abyste zůstala stále mladá a krásná
4) Sběr bylin
5) Sex
6) Podpora lásky – masáže s partnerem, udělejte si hezký večer, udělejte rituál touhy
7) Podpora sebelásky – rituály sebelásky, rituální koupel, kupte si něco hezkého
8) Očistná koupel, která vás zbaví všeho, co vám již neslouží
9) Ukončovací a očistné rituály
10) Zdobení oltáře v sabatových barvách a s Beltainovou tématikou
11) Pečení koláčů a sušenek z medu a obilí
12) Udělejte domácí limonády s jahodami či bylinkami jako je například máta
13) Pozvěte rodinu a přátele a udělejte si příjemný večer plný zábavy
14) Upleťte věnec z květin. Lze ho dát na oltář jako ozdobu nebo vhodit do potůčku. 
15) Napiště svá přání a touhy a na stužce je pověste na břízu či vrbu. Až budou vlát ve větru, přinesou
vám kýžená přání a štěstí
16) Udělejte si domácí med z pampelišek nebo jiných květin

Tento den si užijte dle svých představ. Hlavní je, abyste se nechali pohltit neuvěřitelně mocnou sexuální energií. Pokud si nemůžete z jakéhokoliv důvodu užít Beltaine po stránce touhy, rozhodně využijte tento sabat jako oslavu sebelásky. Kdy jindy totiž proudí kolem nás tolik lásky a pozitivní energie, než právě v tento den? 

Nechť vás provází jen ty nejlepší pocity a užijete si tuto magickou noc. ♥

S láskou a pokorou

Ruth a Michael

Napsat odpověď

Top