Bohyně Freya

K období Beltainu neodmyslitelně patří témata touhy a sexuality. Bohyní nevázané lásky je mimo jiné Freya, proto se pojďme společně podívat na nejkrásnější bohyni ze všech a její příběh.

Barva: Zlatá
Symboly: Jarní květiny, kočky, motýl, vlaštovka, sokol, med, medovina, jantar, Brísingamen, zlato
Jiná jména: Freyja, Vanadís (dísa Vanů)

Freya je severská bohyně touhy, sexuality, úrody, krásy, magie a nevázané lásky, proto je velmi často spojována zejména s oslavami Beltainu. Mimo tuto tématiku je také bohyní války. Je dcerou Njörda a má bratra – dvojče – Freye. Je to nádherná a nevázaná bohyně z rodu Vanů, který je proslulý magickou mocí. Její půvabné jméno znamená „Paní“, proto existuje teorie, že Freya není její pravé jméno, ale pouze titul. Dávalo by to smysl i z důvodu, že jméno jejího bratra Freye znamená „Pán“.

Freya společně se svým otcem a bratrem přišla do Ásgardu během války Vanů a Ásů. V některých zdrojích se uvádí, že byli rukojmí, ale jinde byli dopraveni do Ásgardu dobrovolně. Ať už to bylo jakkoliv, rozhodně mezi rod Ásů byli přijati, ač její sexualita byla pro ně často trochu moc. Na tento fakt poukazuje i obryně a jasnovidka Hyndla.

Freya i lidé, kteří ji uctívali byli často káráni a trestáni za její sexuální a frivolní chování. Dnes se velmi často setkáváme s tím, že je tato bohyně brána jako sexuální objekt, ale ve všech zdrojích je jasně psáno, že to ona si vybírala své partnery. Byli bohové, kteří se jí družili a snažili se ji zlákat k sobě, ale ona je odmítala. Byla to velmi sebevědomá žena, která znala svou hodnotu a uctívala vlastní tělo a krásu. Někdy lze až říci, že své přednosti využívala pro získání různých benefitů. Jedna pověst například říká, že darovala svou společnost na jednu či několik nocí trpaslíkům, aby ji darovali nádherný zlatý náhrdelník, který pak hrdě nosila a dodnes je jedním z jejích symbolů.

Freya je považována za ženský protipól boha Ódina. Jelikož se uvádí, že je strážkyní padlích bojovníků, náleží ji polovina z nich. Druhá je právě zmíněného Ódina. 

Tato bohyně je pro ženy symbolem neomezené svobody. Muži ji mají spíše jako symboliku sexu, touhy, lásky a smyslnosti. 

Jak jsme již psali, je také brána jako bohyně magie a čarodějnictví. Jelikož rod Vanů, ze kterého pochází, je proslulí druhem čarodějnictví zvaným Seid, Freya byla učitelkou Ásu v tomto oboru. Pod její magické učení zařazujeme v podstatě všechna odvětví magie. 

Zajímavosti:

  • Některé zdroje uvádějí, že její den je pátek, proto se v anglickém jazyce odvodil od jejího jména, tady Freya – Friday
  • Jedná se o germánskou bohyni, proto se dá dohledat, že pravděpodobně slovo Frau – žena je též odvozeno z oslovení této bohyně. 
  • Freya je patronkou taktéž milostné poezie, za kterou byli v určitých obdobích lidé vykázáni ze společnosti.
  • Traduje se, že její slzy jsou velmi mocné. Ty, které dopadnou na zem se promění ve zlato a ty, které dopadnou do vody (moře) se mění v jantar.
  • Má dvě dcery – Hnoss a Gersemi – jejichž jméno znamená poklad.
  • Její náhrdelník Brísingamen tvořili trpaslíci, kteří byli mistři v oboru. Vytvořili taktéž Thorovo kladivo či mechanického kance jejího bratra Freye.
  • V jejím rodu Vanů jsou velmi časté příbuzenské sňatky, které skončili právě s příchodem Freye a jeho setry. 
  • Freya jezdí v kočáře taženém kočkami a často je vyobrazována v sokolím rouchu. 
  • Některé zdroje a osoby věří, že Frigg a Freya jsou jedna a ta samá osoba.

Pokud vás článek zaujal a chtěli byste si přečíst více informací o bozích, magii či sebepéči, na našem blogu naleznete mnoho textů na tato témata. 

Napsat odpověď

Top