Lammas

Pojďme se společně podívat, jak oslavit Lammas.

Jiné názvy: Lughnasadh, Lunasdal, Dožínky
Kdy: 1.8 nebo 2.8.
Symboly: klasy obilí, svazek obilí s červenou stuhou, chléb, slunečnice, kukuřičné panenky, roh hojnosti, dožínkový věnec
Pokrmy: jablka a pokrmy z nich, chléb, ovocné koláče, pokrmy z masa, kukuřice, houbová polévka, víno, pivo, mléko
Bylinky: rozmarýn, skořice, bazalka, česnek, máta, heřmánek, růže, bazalka, slunečnice
Kameny: citrín, aventurín, křišťál, malachit, tygří oko, peridot, obsidián
Barvy: žlutá, oranžová, světle hnědá, tmavě fialová, zelená, zlatá, vínová
Božstvo: Demeter, Persefona, Anna Danaa, Ceres, Deities, Aine, Cerridwen, Adonis, Lugh, Dumuzi, Odin, Loki, Baal, Trojná bohyně, Rohatý bůh, Madron, Arianrhod, Ker, Živa

Lammas nebo také Lughnasadh či dožínky je jednou ze sklizní v roce. Jelikož se v tento čas již od pradávna začínají sklízet pole a ukládat jídlo na zimu, bylo to období bujarých oslav, rodinných sešlostí a radosti. Lidé si v tento čas připomínali, že léto není věčné a zima se nezadržitelně blíží. Co se týká Boha a Bohyně, tak Sluneční bůh (symbol světla) se pomalu připravuje na to, že bude předávat posvátné žezlo Bohyni (symbol tmy). Setkávají se spolu v polích a Bůh položí svůj život, aby mohl okolní krajinu pokropit svou posvátnou krví, čímž zajistí hojnou úrodu. V tuto chvíli Bůh odchází na svou dlouhou cestu do podsvětí.

Jak jsme již psali, Lughnasadh je sabat plný oslav, hostin a přípravy na zimu, která se nezadržitelně blíží. Tyto dny jsou zasvěceny rituálům úrody a hojnosti, protože bez kvalitní sklizně bylo těžké přežít zimu. Přesně z tohoto důvodu se poslední svazek obilí věšel buď nad krb nebo do stodoli, aby symbolizoval kvalitní sklizeň a pomohl velké hojnosti i v dalším roce. Ze stejného důvodu se vytvářely a uschovávaly kukuřičné panenky.

Právě při Lammasu je čas sklidit nejen fyzickou úrodu, ale i všechny úspěchy našeho života. Rozhodně v tuto chvíli můžete dělat rituály hojnosti, štěstí a prosperity. Je vhodné si v tomto období i naplánovat další rok. Důležité také je se mentálně začít připravovat na zimu, která je pro většinu z nás velmi psychicky náročná. 

Rozhodně se dá tento sabat považovat také za oslavu plodnosti. Proto pokud plánujete rituály na toto téma, je to velmi vhodný čas je zahájit. 

My v tomto období velmi rádi necháváme čas plynout a děkujeme bohům a zemi za jejich dary. Též rádi děláme rituály hojnosti a prosperity, pokud je zrovna potřebujeme či chceme uskutečnit. Snažíme se hlavně nabírat sílu na blížící se zimu a dopřát si letní pohodu.

Co jsou vhodné aktivity při oslavách Lammasu?

1) Rituály hojnosti, plodnosti a prosperity
2) Slavnosti a hodování s rodinnou a přáteli
3) Pletení věnců z obilí
4) Vyrábění kukuřičných panenek či jiných ozdob do obydlí
5) Pečení tradičních Lammas jídel – chléb, ovocné koláče,…
6) Zdobení oltáře tradičními barvami – hnědá, žlutá, zlatá, zelená, vínová…
7) Plánování na další rok
8) Obětiny matce zemi či bohům – ať už fyzické či mentální
9) Zásnuby či svatba
10) Piknik s přáteli či rodinou v přírodě
11) Procházka nebo rituál v přírodě

Tento den slavte dle svých představ. Hlavní je, abyste si užili sklizeň i teplo a energii, kterou nám léto dává. Rozhodně je to magické období plné radosti a pohody. Ať už máte v plánu hostinu nebo jen procházku v lese, přejeme mnoho splněných přání a pohody. Pokud se chystáte na rituál, nechť se vydaří a přinese vytoužený záměr. 

S láskou a pokorou

Ruth a Michael

Napsat odpověď

Top