Mabon

Pojďme se společně podívat, jak oslavit Mabon.

Jiné názvy: Sklizeň, Alban Elued, Mean Fomhair
Kdy: 21. – 23. září
Symboly: vinná réva, víno, roh hojnosti, jablka, kaštany, pokrmy z domácích či sezóních potravin, věnce
Pokrmy: dýně a pokrmy z ní, ořechy, kaštany, koláče z jablek, mrkev, brambory, pokrmy z obilí
Nápoje: víno, burčák, medovina, cider, slivovice či jiná pálenka, lze i pivo
Bylinky: měsíček, zimolez, mučenka, vinná réva, dub, cedr, šalvěj, řebříček, vavřín, šípky, kaštan
Kameny: ametyst, žlutý topaz, žlutý achát, karneol, safír, křišťál, rubín, tygří oko
Barvy: kaštanová, hněda, hnědočervená, oranžová, vínová
Božstvo: Demeter, Morgan, Isis, Danu, Morana Persephone, Epona, Thoth, Thor, Hermes, Dionýsos, Mokoš, Bambha, Bohyně matka

Mabon, neboli podzimní rovnodennost je sabat oslavující poslední sklizeň v roce. Slaví se okolo 21. září a jeho energie je zasvěcena elementu země. Dalo by se říci, že je i posledním sabatem pohanského roku. Následuje totiž Samhain, který se pojí s pohanským novým rokem. Vzhledem k tomu, že se jedná o rovnodennost, oslavujeme harmonii ve všech ohledech bytí, proto je toto období nazývané jako doba vyrovnanosti a hojnosti. Jedná se též o dobu, kdy se ještě stále teplé dny střídají s chladnou nocí a starý bůh slunce se přichází naposledy na zemi objímat s bohyní před svou cestou do podsvětí, kam ji bere s sebou. 

Jelikož kolo roku je přizpůsobeno tomu, jak plyne čas v přírodě, tak při tomto pohanském svátku se sklízela a ukládala zelenina a ovoce, aby bylo vše připraveno na zimu. Mabon ukončoval období sklizně, které bylo velmi fyzicky náročně, proto je velmi úzce spjatý s relaxací a oslavami úrody. Zejména v dřívějších dobách se pořádaly hody, kde se jedlo do sytosti a nejen víno teklo proudem. 

My se v tomto období zaměřujeme zejména na relaxaci, jelikož zima a podzim je pro nás náročným obdobím. Skvěle se však tyto dny hodí i k ukončení starých projektů a plánů a následného naplánování věcí nových. 

Co jsou vhodné aktivity při oslavách Mabonu? 

 1. Rozhodně můžete vyrazit do přírody a poděkovat matce zemi za vše, co pro nás každý den dělá. Výjádřete vděk za to, že můžeme přijímat její dary, jelikož bez ní bychom se nemohli ani svobodně nadechnout a žít své životy.
 2. Nasbírejte kaštany, šípky, barevné listy či jiné přírodní věci co máte rádi a vyzdobte si jimi své obydlí.
 3. Připravte svou zahradu na zimu a zasaďte vše, co se v téhle době sází, aby se na jaře mohlo probudit k životu.
 4. Zajděte na hřbitov položit na hroby blízkých jablko jako symbol toho, že je máte stále na paměti a těšíte se na shledání při Samhainu.
 5. Ukliďte si svůj domácí prostor a zbavte se věcí, které vám v domácnosti již neslouží.
 6. V klidu se usaďte, ohlédněte se za svým životem a ujasněte si, co chcete ve svém životě ukončit, protože to už nepotřebujete nebo je to již vyřešená záležitost. 
 7. Zamyslete se nad svým životem a vyjádřete vděčnost za vše, co se vám nejen poslední dobou povedlo a jen si užívejte přitomného okamžiku bytí. 
 8. Udělejte si čaj či kávu, vezměte si něco dobrého na zub a v klidu se usaďte na místo, které máte rádi. Dejte si nohy nahoru, vypněte všechny myšlenky a nechte své tělo relaxovat.
 9. Meditujte
 10. Dejte si horkou vanu, kterou můžete pojmout jako relaxační nebo očistnou koupel. Dejte si do vody rozpustit sůl a přidejte bylinky na daný záměr. Dále můžete jen relaxovat a užívat si obrovské moci vody.
 11. Pozvěte přátelé a udělejte si řádnou oslavu. Hodujte, pijte, tančete a bavte se jak jen to jde. Hojnost je všude kolem nás. 
 12. Uvařte sváteční jídlo, upečte koláč a udělejte si rodinnou hostinu jak se patří. Svolejte všechny, co máte rád/a a jen si užívejte chvil, které spolu můžete trávit. 
 13. Rozsviťte si domov velkým množstvím svíček. Jelikož přichází temná polovina roku, rozhodně je dobré své obydlí i duši včas rozstvítit a opečovat.

Je jedno, jak budete tento sabat slavit, protože hlavní je si své oslavy a dny přizpůsobit tak, abyste byli šťastní a spokojení sami se sebou a svým životem. 

Přejeme vám všem nejen krásnou oslavu sklizně, ale i plně užitý podzim s neutuchající dobrou náladou a pokorou k životu. 

S láskou Ruth a Michael

Napsat odpověď

Top