Přírodní cestou ke zdraví a energii

Pár rad od šamanů, jak se léčit na těle i duši přírodní cestou.

Únava, velmi nevítaná součást našich životů, která občas potká každého z nás. Jak s tímto stavem naložit a čím si pomoci k opětovnému doplnění energie? Pojďme se na to společně podívat.

Proč vůbec únavu pociťujeme? Důvodů je opravdu obrovské množství. Rozhodně velkým zabijákem energie je stres a špatná životospráva. Říkáte si: „Jasně, to říkají všichni, ale já to jinak neumím. Jinak žít nemůžu, protože práce/škola/rodina/…“ Jak my vás chápeme. Určitě jsou věci, které se nedají ovlivnit tak snadno, ale říci si, že jinak to nejde opravdu není správná cesta, jelikož se budeme jenom dál a dál nořit do vlastních problémů, které k únavě přispívají.

Dalším problémem může být nedostatek potřebných látek v těle jako jsou vitamíny či minerály. Není nic jednoduššího, než si nechat udělat krevní testy a zjistit, co našemu tělu chybí. Lépe se pracuje s informacemi, které máme než těmi, co nám chybí. 
Rozhodně se nemusí jednat jen o nedostatek něčeho v těle, ale například o parazity, viry, bakterie či plísně, které naše tělo oslabují a dokáží dříve či později vyvolávat nepříjemná onemocnění. Na tento problém velmi často není lékař západní medicíny schopný přijít, což je potřeba mít na paměti. Velmi často tento druh problému ovlivňuje i naši psychickou pohodu a může způsobovat například deprese či jiné psychické problémy. 

Jak se s únavou či nemocemi pereme my? 

 1. Cvičení
  Ano, někdo prostě nesnáší cvičení a není se schopný k němu dokopat, ale věřte nám, že když se párkrát na začátku přemůžete, později dojdete k tomu, že jste si danou činnost zamilovali. Ten pocit únavy a energie zároveň, který je pro sport zcela jedinečný, je velmi dobíjející a neposkytne vám ho žádná jiná činnost. Je samozřejmě potřeba si vybrat cvičení, které vás aspoň trochu baví a dává smysl vašemu tělu i duši. Za nás jsou úžasné sporty, které mají duchovní přesah – jóga, qigong – ale je jasné, že někoho baví více kolektivní sporty nebo naopak posilování. Ať je to jakkoliv, rozhodně pravidelný pohyb dokáže postupně tělu i duši doplnit potřebnou energii.
 2. Strava
  Jasně, zase další klasický blábol, co vám řekl doktor. No, ono na tom přeci něco je. Pokud chceme mít zdravého ducha, musíme začít u zdravého těla. Nic totiž psychiku neničí více, než stres, do kterého se dostanete velmi jednoduše, pokud není v těle cokoliv dobře fungující. Rozhodně nejsme zastánci drastických diet nebo podobných věcí bez dlouhodobého efektu, ale pokud do stravy přidáte více ovoce a zeleniny, doplníte o zelené potraviny a budete se snažit trochu omezit cukry, polotovary, mastné věci a podobné srandy, rozhodně vám tělo poděkuje. Prosím, všeho s mírou. Dejte si dortík, když na něj máte chuť. Jednou za čas to nikoho nezabije… ba naopak. Je potřeba si dělat radost a pokud milujete jídlo a rádi si ho vychutnáváte, rozhodně není třeba si nějakou oblíbenou nezdravou mňamku vyčítat, pokud ji nejíte 3x týdně. 🙂
 3. Pitný režim
  Další věc, kterou relativně často slýcháme z úst lékařů či v reklamních kampaních. No, něco na tom ale přeci jenom bude. Ač výzkumy se v názoru na pitný režim rozcházejí, tak jsme sami na sobě vypozorovali, že dostatečné množství vody je velký životabudič. Je vhodné dávat pozor na to, co pijeme. Za nás je ideální filtrovaná voda doplněná o alespoň 1 bylinný čaj denně. Rozhodně nevynecháváme Matcha tea nebo Yerba maté. Někdy ho pijeme každý den, někdy si dáváme pauzu a pochutnáme si na nich jednou za čas. 
 4. Bylinné čaje a preparáty
  No, asi nikoho z vás nepřekvapí, že jsme velkými milovníky bylin a zastánci bylinné léčby. Dnes najdete mnoho výzkumů a názorů, že byliny nefungují a je to nesmysl. Jasně, tak nějak ten farma korporát vydělávat musí a nikomu z hlavounů se asi nebude líbit, že si tady Anička může jít do lesa natrhat bylinky a vyléčí se jimi efektivněji, než 10 krabičkami chemických léků. Nicméně mnoho preparátů, které jsou oficiálními léčivy, je vyráběno z bylin nebo jsou do nich lépe řečeno různé látky z bylinek přidávány, protože bylinná léčba je tu po staletí, vždy fungovala a vždy také fungovat bude. Pokud jsem o vážnější pokles energie, který je způsoben jakoukoliv nemocí, rozhodně se nebraňte komerční léčbě, ale je vhodné ji vždy doplnit přírodními preparáty. Pokud jen potřebujete doplnit krátkodobě ztracenou energii či jste se dostali do nějaké lehké nerovnováhy, rozhodně za nás jsou bylinky úžasnými pomocníky. Zjistěte si, jaká bylinka se používá pro které neduhy a začněte si míchat čajové směsi doma. Můžete samozřejmě také zakoupit již namíchané bylinné směsi. Za nás nejlepší značkou je Leros a Sonnentor, pokud se budeme bavit o bylinných čajích. Co se týká doplňků stravy, které jsou využívány jako medikamenty, tak nedáme dopustit na výrobky od značky Energy a MycoMedica. Myslete na to, že chemické léky zničí následky nemoci, ale neřeší její příčinu, což u bylinek je přesně naopak. Sice nezaberou tak rychle, ale zato jejich působení a léčení má dlouhodobé účinky. 
 5. Otužování
  Otužování patří poslední roky k velkým trendům v populaci a není divu. Ač každý vědecký výzkum říká něco jiného, tak zkušenosti naše i našich přátel mluví jasně – otužování je zdraví prospěšné a velmi pomáhá jako prevence různých nemocí. Zejména se jedná o klasické zimní nachlazení a podobné nepříjemnosti. Vyjma pozitivních projevů na fyzickou stránku velmi dobře funguje pravidelné otužování na psychiku. Již po pár dnech člověk začne pociťovat lepší psychické zdraví a je mu prostě fajn. 
 6. Spánek
  K tomuto tématu asi není moc co více doplňovat. Je jasné, že pokud si dopřáváme kvalitní spánek, má naše tělo čas na celkovou regeneraci a lépe funguje jak imunita, tak celková schopnost těla se přizpůsobit změnám či negativním vlivům okolí. Každý z nás je natolik individuální, že těžko soudit, kolik spánku je v dané životní fázi potřeba. Naslouchejte svému tělu a nechte ho v tomto ohledu promlouvat směrem k vám. Samo si řekne, co je potřeba. Je ideální spánek nenechat nikým a ničím narušovat a samozřejmě si ho dopřávat v noci. Ideálně mezi 10 hodinou večer do 8 hodiny ranní. Ač se mnohým z nás nezdá, že by spánek narušovala káva nebo čaj, je potřeba myslet na to, že kofein a cukr jsou velkými nepřáteli spánku a přispívají k nedostatečné regeneraci těla během odpočinku, proto se kofeinu vyhýbejte cca 6 hodin před plánovaným spaním. 
 7. Procházka v přírodě
  Říkáme to pořád dokola, že? Když prostě nám se spojení s přírodou a čerpání energie přímo u zdroje prostě osvědčilo. Cvičení je super a rozhodně je potřeba, ale klidná procházka v přírodě, kde je minimum lidí dobije baterky neuvěřitelným způsobem. Najděte si les nebo louku, kde je co nejméně lidí, sundejte si boty a choďte bosky po matičce zemi, nebo si prostě jen sedněte mezi místní porost a nechte se konejšit větrem a bylinkami okolo vás. Můžete klidně objímat stromy a čerpat jejich neutuchající energii. Dýchejte čerstvý vzduch a poslouchejte šramot místních zvířat. Naučí vás to prostě jen být a vypnout hlavu, což je pro duševní i fyzické zdraví velmi důležitou věcí. 
 8. Meditace
  Meditace je skvělým způsobem relaxace a dlouhodobého udržení dobrého psychického zdraví. Ať už máte raději řízené meditace, které se dají najít například i na YouTube, nebo jste raději své meditace pánem a pustíte si k tomu jen relaxační hudbu, rozhodně je to jedna z relaxačních technik, za kterou dáme ruku do ohně. Krásně se dá spojit například s procházkou do přírody nebo aromaterapií. 
 9. Aromaterapie
  Ano, to je naše velká láska. Esenciální oleje a jejich neuvěřitelná moc provází naše životy již mnoho let. Ať už máte jakýkoliv problém, aromaterapie rozhodně může být skvělou léčitelkou. Potřebujete lépe usnou nebo naopak doplnit energii? Chcete vyčistit prostor od bakterií a virů? Trápí vás ucpaný nos nebo bolest hlavy? Snad na vše se najde vhodný olejíček. Velkou výhodou aromaterapie oproti klasické bylinné léčbě je rychlejší nástup úlevy. Je potřeba mít však vždy na paměti, že se jedná o léčebnou metodu se silným účinkem, proto je třeba s oleji zacházet obezřetně a používat je ve správném ředění. Některé oleje nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, některé zase pro děti. Mnoho druhů olejíčků také nesnesou zvířata, proto je potřeba si dohledávat a ověřovat informace nebo mít při ruce odborníka, který poradí, co je zrovna v dané chvíli vhodným pomocníkem. 
 10. Bachovy květové esence
  Tato metoda se dá přirovnat do alternativních metod léčby. Stejně jako klasická bylinná léčba se zaměřuje na vyhledání příčiny problému, aby ho mohla efektivně a hlavně dlouhodobě řešit. Rozhodně zde najdete mnoho produktů na většinu neduhů našich unavených těl. Doporučujeme začít užívat po konzultaci s terapeutem, který se touto metodou zabývá.
 11. Detoxikační náplasti
  Tento zázrak, který se řadí k přírodním detoxikačním prostředkům je jedním z mnoha neinvazivních prostředků detoxikaci těla. Náplasti jsou údajně schopné z těla vytáhnout mnoho nečistot, těžkých kovů a jiných toxických látek. Dle zkušeností osob, co je vyzkoušeli si můžete ověřit, že pozitivní výsledky jsou vidět relativně rychle. Fungují na spoustu neduhů těla, což je skvělé. Vzhledem k tomu, že toxicita v našich tělech je v dnešní době čím dál tím horší, rozhodně vám vaše tělesná schránka poděkuje a opětuje vám snahu lepším fungováním. 
 12. TČM – tedy tradiční čínská medicína
  Zde už jsme pokročili trochu o level výše a budeme se bavit o medicíně. Jistě je většině z vás známo, že máme západní medicínu, která se využívá v klasickém lékařství a poté prastarou čínskou medicínu, která je založena na principu hledání příčiny a následné léčby. Opět se jedná o dlouhodobý efekt léčby, což u západní medicíny, která léčí projevy nemoci, ale ne její příčinu, nemůžeme vždy říci. TČM patří do rukou léčitelů, kteří mají vystudovaný institut na dané téma. Je to velmi obsáhlá metoda léčby přírodní cestou, která sestává z 5 základních pilířů, které se nádherně mezi sebou doplňují a jako celek mají neuvěřitelnou moc. Za nás můžeme rozhodně doporučit v případě větších problémů či nemoci. 
 13. Biorezonance – BICOM
  Další z alternativních metod léčby je biorezonance. Jedná se o neinvazivní metodu, která funguje na biofyzikálním principu. Jedná se o diagnostiku příčiny problému a ne primárně léčení následků a projevů nemoci. Stejně jako u TČM je sice léčba finančně i časově nákladnější, ale má dlouhodobí účinek. Za nás je to jedna z velmi kvalitních metod léčby a její velká výhoda je, že léčení je bezbolestné a není třeba nic víc, než být v blízkosti biorezonančního přístroje. Nemusíte polykat léky nebo užívat bylinné čaje či doplňky stravy. Rekonvalescence a narovnání problémů sice pár dnů či týdnů trvá, ale stojí to za to. 

Napsat odpověď

Top