Yule

Pojďme se společně podívat, jak oslavit Yule.

Jiné názvy: Zimní slunovrat, (pohanské) Vánoce, Velká noc, Divoká honba, Saturnálie, Midwinter, Kračun, Alban Arthuan, Fionův den
Kdy: 21.12.
Symboly: strom, cesmína, vánoční polínko, svíce, hvězda, jmelí, věnečky, krb, oheň, jablko, skořápka, šiška, zvonek
Pokrmy: cukroví, koláče, svařené víno, teplá medovina, punč, likér, ořechy, skořice, kaštany, nádivka
Bylinky: bobule, cesmína, skořice, heřmánek, chvojí, jmelí, mech, dubové listí, jalovec, vavřín, borovice, dub, hřebíček, badyán
Kameny: rubín, diamant, smaragd, amazonit, zirkon, korund, heliotrop, obsidián, citrín, ametyst, křišťál, růženín, carneol
Barvy: červená, zlatá, zelená, bílá
Božstvo: Dubový a Cesmínový král, bohyně Matka, bůh Otec, sluneční božstva, bohyně Meluzína, bohyně Danu

Yule, neboli zimní slunovrat, je nejtemnějším dnem v roce, je však plný pohody, pokory a radosti, protože právě od této chvíle začíná světla v našich životech přibývat. Tento sabat mimo jiné představuje první a poslední fázi života, tedy prostor mezi smrtí a narozením. Tento čas nás též motivu k odpočinku a nabírání sil stejně, jako to dělá v těchto dobách příroda. 

Zimní slunovrat je den plný radosti, pohody, tepla a rodinné atmosféry. I přes to, že tento den je obdarován nejdelší nocí a temnotou v celém roce, je jedním z nejveselejších sabatů vůbec. Oslavujeme totiž narození boha Slunce, který vzešel z lůna bohyně Matky. Stejně jako ona dala světu dar, bez kterého by nebylo života pro nikoho (slunce), navzájem si všichni lidé na zemi dávají dárky, hodují a pijí. 

Již od dávných dob byl tento svátek tím nejdůležitějším. Mnoho staveb je toho důkazem. Například Stonehenge je navržen tak, aby krásně reflektoval se zimním slunovratem. První paprsky dodnes na těchto magických místech vytváří zcela ojedinělé efekty, pro které jsou tak známé, magické a milované. 

O slunovratové noci též každý rok sehraje král Cesmíny (symbol starého roku) boj s Dubových králem (symbol nového roku). Jelikož dubový král vždy vyhraje, může přijít nový rok. 

My se v období Yule zaměřujeme na relaxaci a co nejvíce času se snažíme trávit s rodinnou. Jak je našim zvykem, tak odcházíme i od povinností e-shopu, což se u nás jen tak nevidí a prostě jen plnými doušky užíváme bytí na zemi a blízkost našich milovaných. 

Co jsou vhodné aktivity při oslavách Yule?

 1. Zdobení vánočního polínka stužkami, větvičkami, atd. Tradičně se ještě polilo pivem či vínem a hodilo do krbu, aby bylo zajištěno teplo a světlo na zbytek zimi. 
 2. Zdobení vánočního stromečku s těmi nejbližšími.
 3. Zdobení oltáře a celého bytu.
 4. Upletení a ozdobení vánočního věnce, který se dá na stůl jako ozdoba nebo na vstupní
  dveře či zeď v kuchyni.
 5. Donesení jídla do lesa pro zvířátka, abychom je také obdarovali a mohli mít hostinu
 6. Společně strávené chvilka s rodinou. Hodování do sytosti. Společně sdílení rodinných příběhů.
 7. Líbání či sex pod jmelím.
 8. Dávání dárků
 9. Rituální uctění přicházejícího světla a naděje (rituály světla).
 10. Rituální ukončení toho, co již v novém roce nechceme (rituály uzavření/ukončení).


Tento den si užijte dle svých představ. Hlavní je, abyste se nechali pohltit klidnou a pohodovou atmosférou a ideálně tento čas trávili s těmi nejbližšími, které máte rádi a cítíte se s nimi v bezpečí.

Všem z celého srdce přejeme, abyste nastávající svátky trávili přesně tak, jak si přejete. Mějte na paměti, že hádky a stres do tohoto období vůbec nepatří a každý má právo si tento čas přizpůsobit svým potřebám, své víře a svým tradicím. Odpočívejte a nabírejte síly do nastávajícího roku. 

S láskou a pokorou
Ruth a Michael

Napsat odpověď

Top