Samhain

Pojďme se společně podívat, jak oslavit Samhain.

Jiné názvy: Dušičky, Halloween, Den Návy, svátek mrtvých
Kdy: noc z 31.10. na 1.11.
Symboly: dýně, řepa, svíčky, duchové, žaludy, kaštany, bukvice, šípky
Pokrmy: dýně a pokrmy z ní, řepa a pokrmy z ní, kaštany a pokrmy z nich, mrkev, ořechy, jablka, hrušky, chleba, pivo, víno, mošt, sladkosti
Bylinky: dobromysl, česnek, rozmarýn, bazalka, chryzantémy, majoránka, muškát, šípky, pelyněk, lilek, šalvěj, dub, kapradiny
Kameny: ametyst, čaroit, černé kameny – obsidián, onyx, skoryl, lávový kámen, šungit
Barvy: oranžová, rudá, kaštanová, fialová, modrá
Božstvo: Trojná bohyně – Stařena, Hekaté, Morana, Kerridwin, Persephone

Samhain, nejoblíbenější sabat celého roku, je v dnešních dobách chápán zejména jako svátek mrtvých. Dříve byl však pro Kelty a všechny pohany také koncem roku a začátkem roku nového. Jelikož v tomto období již končí světlá část roku a příroda se ukládá k zimnímu spánku, můžeme i my toto období pojmout jako den k ukončení starého a rovnou otevřít dveře novým životním výzvám. Pohané samozřejmě věří, že o Samhainu je závoj mezi světem živých a mrtvých nejtenčí, proto je to ten nejlepší čas na komunikaci s těmi, kteří již nejsou mezi námi. Nyní začíná období, kdy převládá moc bohyně.

V tomto období, kdy je zcela nutné pustit vše, co nám již neslouží. Nastává ten správný čas postavit se svým „démonům“ a ukončit jejich „teror“ v našich životech. Promyslete si, co již ve svých životech nechcete a nechte to odplynout. 

Jak jsme již výše zmínili, není vhodnější čas na spojení se s těmi, co již nejsou mezi námi, než je právě Samhain. Ano, neexistuje jiný den v roce, kdy by byl závoj mezi jejich a našim světem tenčí, ale dávejte při rituálech velký pozor, protože na „druhé straně“ nežijí jen vaši předci, ale i tvorové a démoni, které rozhodně přilákat nechcete. Proto velmi doporučujeme, abyste při magii v tento den velmi dbali na ochranu a ochranná kouzla jako taková. 

Co jsou vhodné aktivity při oslavách Samhainu?

  1. Vydlabejte dýně nebo řepy, vložte do nich zapálenou svíčku a dejte je na okno nebo před váš dům, aby vás světlo ochránilo a zároveň pomohlo blízkým trefit přímo k vám.
  2. Jděte na hřbitov zapálit svíčku blízkým a prohodit s nimi pár slov.
  3. Vyzdobte si byt kaštany, bukvicemi, žaludy, šípky a jinými podzimními plody. Pokud máte rádi strašidelnou atmosféru, můžete udělat i trochu děsivější výzdobu.
  4. Ukliďte si svůj domácí prostor a zbavte se věcí, které vám v domácnosti již neslouží.
  5. V klidu se usaďte, ohlédněte se za svým životem a ujasněte si, co chcete ve svém životě ukončit, protože to už nepotřebujete nebo je to již vyřešená záležitost. 
  6. Udělejte rituál ukončení a očisty.
  7. Udělejte rituál na spojení se svými předky. Nezapomeňte jim projevit zaslouženou úctu.
  8. Můžete si jen udělat místo například s fotkami předků a každému zapálit svíčku.
  9. Můžete se sejít s rodinou a uvařit například trační rodinné jídlo nebo pokrmy, které měli rádi vaši předci a společně na ně vzpomínat.
  10. Vyčistěte celý dům vykuřovadly na očistu a ochranu.

Je jedno, jak budete tento sabat slavit, protože hlavní je si své oslavy a dny přizpůsobit tak, abyste byli šťastní a spokojení sami se sebou a svým životem. 

Přejeme vám všem nejen krásnou oslavu Samhainu, ale i plně užitý zbytek podzimu s neutuchající dobrou náladou a láskou k bytí jako takovému.

S pokorou Ruth a Michael

Napsat odpověď

Top